Gdzie wyrzucić starą gaśnicę?


Co zrobić ze starą, zużytą lub przeterminowaną gaśnicą?

Gaśnice stanowią jeden z elementów podręcznego sprzętu gaśniczego.

Ze względu na łatwość użycia i stosunkowo niską cenę stanowią jedne z najczęściej wykorzystywanych sprzętów gaśniczych. Polskie prawo nakazuje wyposażenie obiektów budowlanych w gaśnice w zależności od przeznaczenia obiektu – więcej na temat wyposażenia budynków w gaśnice przeczytacie w tym artykule.

Gdzie oddać zużytą gaśnicę?

Gaśnice należy poddać corocznej legalizacji, a także 5-letniej naprawie i badaniu zbiornika przez Urząd Dozoru Technicznego (w wybranych przypadkach). Zdarza się jednak, że gaśnice nie nadają się do dalszego wykorzystania ze względu na zniszczenie mechaniczne lub zużycie środka gaśniczego. W tej sytuacji gaśnicę należy zutylizować.

Gaśnica nie jest zwyczajnym odpadem. Często nawet zużyte gaśnice posiadają ciśnienie w zbiorniku, w związku z czym nie należy pozbywać się zbiorników gaśnic poprzez wyrzucanie ich do kosza na odpady mieszane lub metal. Stanowią one potencjalne zagrożenie podczas procesu utylizacji.

Gaśnice należy oddać do wyspecjalizowanego punktu. Często są to oddziały producentów gaśnic oraz  firmy specjalizujące się w serwisach sprzętu przeciwpożarowego. Firma iExpect zajmuje się zbiórką zużytych gaśnic wraz z wymianą na nowe, gotowe do wykorzystania.

Ile kosztuje oddanie gaśnicy?

Oddanie zużytej gaśnicy w iExpect jest całkowicie nieodpłatne. Przed oddaniem należy skontaktować się telefonicznie lub e-mailowo, szczegóły w zakładce kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *