Kategorie zagrożenia ludzi ZL


Podział budynków ze względu na bezpieczeństwo pożarowe

 

Budynki oraz części budynków stanowiące oddzielne strefy pożarowe, z uwagi na sposób użytkowania i przeznaczenie, dzieli się na:

 1. PM – produkcyjno-magazynowe
 2. IN – inwentarskie
 3. ZL – zagrożenia ludzi (mieszkalne, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej):
 • ZL I – zawierające pomieszczenia przeznaczone do jednoczesnego przebywania ponad 50 osób niebędących ich stałymi użytkownikami, a nieprzeznaczone przede wszystkim do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się – aule, hale wystawowe, kina, kościoły, sale konferencyjne, supermarkety, teatry
 • ZL II – przeznaczone przede wszystkim do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się – aule, hale wystawowe, kina, kościoły, sale konferencyjne, supermarkety, teatry
 • ZL III – użyteczności publicznej, niezakwalifikowane do ZL I i ZL II – banki, biura, budynki administracyjne, szkoły, sklepy, urzędy
 • ZL IV – mieszkalne – bloki mieszkalne, domy jednorodzinne
 • ZL V – zamieszkania zbiorowego, niezakwalifikowane do ZL I i ZL II – akademiki, bursy, hotele, koszary, motele, pensjonaty, schroniska

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami).

8 thoughts on “Kategorie zagrożenia ludzi ZL

 1. Dzień Dobry,
  Do jakiej kategorii należało by zaliczyć dwukondygnacyjny domek jednorodzinny wyposażony w saune ?
  Czy jest obowiązek umieszczenia gaśnicy w takim domku ?
  Ewentualnie jaka podstawa prawna.
  Z góry dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam

  1. Dzień dobry!

   Dom jednorodzinny bez względu na to, czy posiada saunę, czy nie klasyfikuje się jako ZL IV. W związku z tym nie ma obowiązku wyposażania w gasnice, jest to kwestia indywidualna właściciela.

   Pozdrawiam

 2. Dzien dobry,
  w domku jednorodzinnym parterowym z poddaszem uzytkowym sufit jest wykonany z boazerii a wiec element palny.
  miedzy boazeria a konstrukcja natomiast znajduje sie 15cm welny skalnej, czy moze byc ona zakwalifikowana jako przegroda o klasie EI30?
  Czy w ogole istnieje taki wymog dla budynku sklasyfikowanego jako ZL IV niski? Wszedzie znajduje informacje ze w tej klasie budynku „D” wymogi ppoz dotycza jedynie stropow REI30, gl. konstrukcji nosnej R30 oraz scian zewnetrznych EI30.
  Jesli natomiast jest taki wymog, czy nalezy zlecic ekspertyze, wydanie opinii? jaki jest koszt?
  z gory dziekuje za odpowiedz
  pozdrawiam

  1. Dzień dobry!

   Proszę zobaczyć par. 213 Warunków Technicznych – tam znajduje się odpowiedź.
   Najprawdopodobniej ten obiekt będzie zwolniony z wymagań.

   Pozdrawiam!

 3. Dzień dobry,
  sala weselna na 300 osób z pokojami gościnnymi. Na parterze dwie sale, jedna – 200 osób, druga – 100. Na piętrze 25 pokoi gościnnych – trzyosobowych. Rozumiem, że należy podzielić strefy, na dole ZL1, a na górze ? ZL1 czy ZL5?

  1. Niekoniecznie – budynek może być ZLI+ZLV – wtedy musi spełniać wymagania dla obydwu stref. Jeżeli jest możliwość, to oczywiście każde z pięter można wydzielić jako niezależną strefę.

 4. Dzień dobry,

  Czy w akademikach (ZL V) w konieczne jest stosowanie do wykończenia wnętrz materiałów i wyrobów trudno zapalnych ?

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.