Rodzaje gaśnic


Jakie gaśnice dostępne są na rynku?

Gaśnice przenośne, to jeden z najczęściej używanych rodzajów podręcznego sprzętów gaśniczego. Dzięki łatwej obsłudze, niedużym rozmiarom i szerokiej dostępności stosuje się je praktycznie wszędzie, zwłaszcza jako obowiązkowe wyposażenie budynków, pojazdów, placów składowych itp.

Dobór gaśnicy do obiektu powinniśmy rozpocząć od określenia rodzaju zagrożenia pożarowego, jakie może wystąpić w danej części budynku. Gaśnica powinna być tak dobrana, aby środek gaśniczy, w jaki została wyposażona, był skuteczny do ugaszenia konkretnej grupy pożaru.

Wyróżnia się 5 grup pożarów:

A – pożar materiałów stałych pochodzenia organicznego, których spalanie zachodzi z wytworzeniem żarzących się węgli, np. drewno, papier, węgiel, tkaniny

B – pożar cieczy i materiałów stałych topiących się pod wpływem wysokiej temperatury , np. benzyna, nafta, alkohol, aceton, parafina

C – pożar gazów, np. metan, propan, wodór, acetylen

D – pożar metali, np. magnez, sód, potas, lit

F – pożar tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych np. rozgrzany olej na patelni lub we frytkownicy

Rodzaje gaśnic (w nawiasie podane grupy pożarów, do których gaszenia została przeznaczona):

  1. Gaśnica wodna (A) – zawiera wodę, działanie gaśnicze poprzez chłodzenie materiału palnego.
  2. Gaśnica pianowa (AB lub AF) – zawiera wodę i środek pianotwórczy – piana gaśnicza tworzy warstwę izolującą dostęp powietrza do płonącego materiału, a zawarta w strukturze piany woda chłodzi materiał. Gaśnice pianowe AF posiadają specjalnie dobrany środek gaśniczy pozwalający na skuteczne ugaszenie pożaru grupy F – tłuszczu w urządzeniach kuchennych.
  3. Gaśnica „śniegowa” CO2 (BC) – gaśnica wypełniona dwutlenkiem węgla pod ciśnieniem, działanie gaśnicze polega na zmniejszeniu stężenia tlenu i chłodzeniu materiału palnego. Niektóre gaśnice „śniegowe” nadają się do gaszenia urządzeń pod napięciem do 1000V.
  4. Gaśnica proszkowa (ABC oraz D) – jedna z najbardziej popularnych gaśnic ogólnego przeznaczenia. Zawarty w gaśnicy proszek gaśniczy powoduje przerwanie reakcji łańcuchowej spalania, a w zetknięciu z rozgrzanym materiałem często prowadzi do wytworzenia warstwy izolującej. Proszek gaśniczy nie ma jednak właściwości chłodzących, przez co w niektórych przypadkach możemy zaobserwować nawrót palenia, zwłaszcza w przypadku silnie nagrzanych cieczy palnych.

W ofercie sklepów znajdują się różne rodzaje gaśnic, a każdy z nich dostępny jest w zróżnicowanych wielkościach.
W związku z tym właściwy dobór gaśnic do budynku z jednej strony wydaje się być łatwy, z drugiej jednak z braku dodatkowej, fachowej wiedzy może okazać się uciążliwy lub błędny. W tym wypadku warto skorzystać z pomocy specjalistów ds. ochrony przeciwpożarowej, których doświadczenie praktyczne jest zdecydowanie pomocne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *