Czym zest zadławienie?
Zadławienie jest niedrożnością dróg oddechowych, zazwyczaj spowodowaną obecnością ciała obcego. Ciało obce może spowodować całkowitą lub częściową niedrożność. Objawami zadławienia jest są przede wszystkim: nagła duszność, charakterystyczny świszczący oddech (w przypadku niedrożności częściowej), zasinienie na twarzy, panika.
Co robić w przypadku zadławienia?
Aby skutecznie pomóc osobie dławiącej się potrzebna jest NATYCHMIASTOWA reakcja.
- W pierwszej kolejności powinniśmy pochylić poszkodowanego i zachęcić do kaszlu.
- Drugim krokiem jest wykonanie 5 silnych, „wypychających” uderzeń w przestrzeń międzyłopatkową (rys. 1).
- Jeśli osoba dalej się dusi wykonujemy 5 uciśnięć nadbrzusza (pomiędzy pępkiem i mostkiem), stosując tzw. chwyt Heimlicha (rys. 2)
- Jeśli przedmiot nadal blokuje drogi oddechowe – wykonujemy punkty 2 i 3 na przemian, do skutku.
Jeśli osoba poszkodowana, pomimo naszych działań, traci funkcje życiowe, należy rozpocząć RKO.
Najczęstsze przyczyny zadławienia.
Do zadławienia dochodzi najczęściej podczas spożywania posiłków. Zbyt szybkie, łapczywe przełykanie lub rozmowa podczas połykania pokarmu może doprowadzić do przedostania się kawałków jedzenia do dróg oddechowych, powodując ich częciową lub całkowitą niedrożność. W przypadku małych dzieci często dochodzi także do próby połknięci małych przedmiotów, zabawek itp.
Zadławienie u niemowląt.
W przypadku niedrożności drog oddechowych u niemowląt, pierwsza pomoc jest podobna do pierwszej pomocy u osób dorosłych, jednak występuje różnica w rodzaju wykonywanych rękoczynów:
1. Ułóż dziecko na przedramieniu głową w dół, na brzuchu chwyć palcami za żuchwę, a wolną ręką wykonaj 5 uderzeń między łopatki (Rys. 3)
2. Odwróć dziecko na plecy i wykonaj 5 uciśnięć klatki piersiowej dwoma palcami – tak jak przy RKO (Rys. 4.)
Wyjątki.
Nie stosujemy uciśnięć nadbrzusza w przypadku kobiet w ciąży. Możemy w skrajnych przypadkach zastosować uciśnięcia klastki piersiowej (jak w RKO).
Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszenia, jeśli ma być skuteczna – musi być natychmiastowa. Wyrobienie w sobie dobrych nawyków może przyczynić się do uratowania zdrowia/życia nie tylko osób w naszej pracy, ale także w domu. Warto więc uczestniczyć w dobrych, treściwych szkoleniach bhp oraz pierwszej pomocy, prowadzonych przez osoby z wykształceniem i doświadczeniem. Jeśli mają Państwo jakieś pytania, zapraszam do kontaku.