Resuscytacja krążeniowo – oddechowa


W jaki sposób prawidłowo wykonać RKO?

Resuscytacja krążeniowo – oddechowa to ogół czynności wykonywanych u poszkodowanych, u których nastąpiło przerwanie funkcji życiowych. Celem RKO jest utrzymanie stałego przepływu krwi przez serce i mózg, przywrócenie pracy układu krążenia, a także świadomości u poszkodowanego.

W mózgu człowieka zachodzą nieodwracalne zmiany już po około 4 minutach – jest to czas, w jakim należy rozpocząć czynności reanimacyjne. W większości przypadków wykwalifikowane służby nie dotrą w tak krótkim czasie, więc NIE BÓJMY SIĘ POMAGAĆ! Prawidłowe wykonanie RKO najlepiej przećwiczyć na fantomie. Warto uczestniczyć w szkoleniach bhp i szkoleniach pierwszej pomocy, a zdobytą wiedzę wykorzystywać w praktyce.

Postępowanie

  1. Ocena bezpieczeństwa swojego i poszkodowanego.
  2. Kontrola świadomości i funkcji życiowych (stwierdzamy brak).
  3. Wezwanie Pogotowia Ratunkowego, szukanie AED.
  4. 30 uciśnięć klatki piersiowej.
  5. 2 wdechy ratunkowe.

Następnie wykonujemy naprzemiennie punkty 4. i 5. tak długo, aż poszkodowany odzyska czynności życiowe, zostanie przejęty przez Zespół Ratownictwa Medycznego lub opadniemy z sił (tak,  to się zdarza). Co około 2 minuty sprawdzamy czy powróciły oddech i tętno u poszkodowanego.

Istnieje kilka istotnych wyjątków w  zakresie stosowanie RKO m.in. do dzieci i kobiet w ciąży. Zostały one przedstawione w tym artykule – „Resuscytacja krążeniowo-oddechowa – WYJĄTKI. 

Ogólny schemat RKO:

reanimacja schemat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *