Resuscytacja czy reanimacja?


Czy reanimacja i resuscytacja to dwie różne rzeczy?

Często na prowadzonych szkoleniach BHP spotykam się z pytaniem, czy reanimacja i resuscytacja odnoszą się do tych samych czynności, czy są to dwie odrębne rzeczy. Uważam, że jest to ważne pytanie, gdyż pojęcia te często są mylone, a odpowiedź wcale nie jest trudna!

Czym jest RKO?

Żeby w pełni zrozumieć ten post powinieneś wiedzieć czym jest i w jaki sposób stosować RKO w różnych przypadkach. Jeśli jeszcze tego nie wiesz – przeczytaj ten artykuł – „Resuscytacja krążeniowo – oddechowa”.

Jaka zatem różnica?

Zarówno reanimacja, jak i resuscytacja odnoszą się do czynności, których celem jest przywrócenie funkcji życiowych – oddechu i tętna. Działania te polegają na naprzemiennym uciskaniu klatki piersiowej i prowadzeniu oddechu zastępczego, aby zapewnić utrzymanie stałego przepływu krwi przez serce i mózg oraz przywrócenie pracy układu krążenia.

Różnicą pomiędzy reanimacją i resuscytacją jest EFEKT KOŃCOWY. Efektem kocowym resuscytacji jest przywrócenie funkcji życiowych, natomiast efektem reanimacji jest przywrócenie fukcji życiowych i świadomości.

Zatem dążymy zawsze do reanimacji, gdyż ma lepszy skutek końcowy, chociaż czynności są takie same.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *