Resuscytacja czy reanimacja?


Czy reanimacja i resuscytacja to dwie różne rzeczy?

Często na prowadzonych szkoleniach BHP spotykam się z pytaniem, czy reanimacja i resuscytacja odnoszą się do tych samych czynności, czy są to dwie odrębne rzeczy. Uważam, że jest to ważne pytanie, gdyż pojęcia te często są mylone, a odpowiedź wcale nie jest trudna!

Czym jest RKO?

Żeby w pełni zrozumieć ten post powinieneś wiedzieć czym jest i w jaki sposób stosować RKO w różnych przypadkach. Jeśli jeszcze tego nie wiesz – przeczytaj ten artykuł – “Resuscytacja krążeniowo – oddechowa”.

Jaka zatem różnica?

Zarówno reanimacja, jak i resuscytacja odnoszą się do czynności, których celem jest przywrócenie funkcji życiowych – oddechu i tętna. Działania te polegają na naprzemiennym uciskaniu klatki piersiowej i prowadzeniu oddechu zastępczego, aby zapewnić utrzymanie stałego przepływu krwi przez serce i mózg oraz przywrócenie pracy układu krążenia.

Różnicą pomiędzy reanimacją i resuscytacją jest EFEKT KOŃCOWY. Efektem kocowym resuscytacji jest przywrócenie funkcji życiowych, natomiast efektem reanimacji jest przywrócenie fukcji życiowych i świadomości.

Zatem dążymy zawsze do reanimacji, gdyż ma lepszy skutek końcowy, chociaż czynności są takie same.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *